Avukat Fuat Ziya ÇİFTÇİ, Gaziantep ilinde doğmuş ve ilk, orta ve lise eğitimini Gaziantep’te tamamlamıştır. Hukuk eğitimini Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde almıştır.

Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Barosu’nda stajını tamamlayıp Ankara barosuna bağlı avukat olarak serbest avukatlık yapmıştır. Uzun yıllar Ankara Barosu’na bağlı olarak iş kazaları, işçilik alacakları ve meslek hastalıkları davaları üzerine uzmanlaşmıştır.

Ankara tecrübesini, kurmuş olduğu bağlantılarla birlikte Çiftçi Hukuk ve Danışmanlık ofisinin bir diğer merkezini de Gaziantep’e taşımıştır. Avukat Fuat Ziya ÇİFTÇİ, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Özel Hukuku Bölümü Yüksek Lisans programında İş Hukuku alanında mesleki çalışmalarına devam etmektedir. Avukat Fuat Ziya ÇİFTÇİ çeşitli sivil toplum örgütlerine üye olup, Ankara merkezli Felsefe Kültür Sanat Derneğinin denetleme kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir.

Gaziantep merkezli Çiftçi Hukuk ve Danışmanlık bürosunda İş Hukuku, Tazminat Hukuku, İcra Hukuku ve Kamulaştırma Hukuku başta olmak üzere çeşitli alanlarda müvekkillerine hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.