+Blog Yazıları


Kişi ülkesini savaş veya zulüm sebebiyle terk itmişse ve bu sebeplerden yada ölüm cezası veya işkence tehlikesinden dolayı ülkesine dönemeyecek durumdaysa, Türkiye’de yasal bir hukuki statü ile kalmaya devam etmek için GİGM’e uluslararası koruma başvurusu yapması gerekmektedir.

Eğer gerçekten savaş ve sair sebebler var ise ülkesine dönmeyeceğine karar verilir ve başvurusu kabul edilerek ”uluslararası koruma statüsü” verilir. Uluslararası koruma alınabilmesi için bulunulan ildeki İL GÖÇ İDARESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ne başvurulmalıdır. Bu başvuru için herhangi bir süre şartı yoktur fakat bir an önce yapılması önem arz etmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra kişi ile kurumda bireysel mülakat yapılmaktadır.

Bu mülakatta ülkesinden kaçma nedeni, neden dönmemesi gerektiği ve sair hususlarda görüşmeler yapılır. Gerekirse tercüman eşliğinde yapılmaktadır. Daha sonrasında GİGM kişinin ülkemizde uluslararası koruma kriterlerini taşıyıp taşımadığı konusunda karar verir.

Başvuru yapıldıktan sonra İl Göç İdaresi tarafından hangi il sınırları içerisinde kalmasının gerektiği konusunda bir tayin yapılır. Bundan sonra barınma ve sair ihtiyaçların kişinin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. Bu konuda herhangi bir yardım söz konusu değildir.

Daha detaylı bilgi ve başvuru yardımı için Gaziantep Suriyeli Avukatı ndan yardım almanız oldukça önemlidir.